Nine Inch Nails [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 07.09.2013 20:39
Hesitation Marks |Columbia, 2013| star rating {Halo 28}

01. The Eater of Dreams, 02. Copy of A, 03. Came Back Haunted, 04. Find My Way, 05. All Time Low, 06. Disappointed, 07. Everything, 08. Satellite, 09. Various Methods of Escape, 10. Running, 11. I Would for You, 12. In Two, 13. While I'm Still Here, 14. Black Noise


W przeciwieñstwie do ma³o wymagaj±cych pochlebców, zajmê tu radykalne stanowisko, bo by³am fank± NIN prawie od samego pocz±tku ich kariery, a¿ do 2000 r. Od kilkunastu lat nie mo¿na ju¿ interpretowaæ muzyki Nine Inch Nails w kontek¶cie rocka industrialnego, jakiemu sam nadal kszta³t w latach 90-tych, a mimo tego media oraz piraci muzyczni upierdliwe klasyfikuj± NIN w tej kategorii. Najnowszy album zawieraj±cy niestety a¿ 14 utworów, to zbieranina popowo-elektronicznych piosenek przeznaczonych dla mas, które nie posiadaj± wyrobionego gustu muzycznego. Musia³am siê zmuszaæ do s³uchania tych bezwarto¶ciowych piosenek (dok³adnie, piosenek) i bierze mnie obrzydzenie na samo wspomnienie tego procesu. Je¶li w muzyce nie ma atmosfery, to nie ma w niej duszy, a taki brak ca³kowicie j± dyskwalifikuje.

Hesitation Marks, to kolejna próba wyci±gniêcia pieniêdzy od fanów NIN, pos³uguj±c siê szumn± przykrywk± 'Nine Inch Nails powraca z now± p³yt±!!!' i oferuj±c im z³udne nadzieje. Ponad to, wed³ug Trenta, p³yta ma w jaki¶ magiczny sposób nawi±zywaæ do... The Downward Spiral. Ten sam artysta Russel Mills zaprojektowa³ ok³adkê, tytu³ i nazwa zespo³u zilustrowane s± czcionk± dobrze znan± ju¿ fanom NIN, a na dodatek, album zmasterowa³ Tom Baker. I to s± jedyne podobieñstwa. Media jednak chêtnie podchwyci³y temat, li¿±c ty³ek Reznora w pochlebnych recenzjach. Magazyny agreguj±ce tre¶ci i nie zajmuj±ce siê ambitn± stron± muzyki licz± na zdobycie nowych czytelników i powi±zanych z tym korzy¶ci. Przecie¿, je¶li Trent ³askawie opublikuje linka do takiego artyku³u na swoim Fejsie, to te miliony, które pod±¿aj± za Trentem odwiedz± tak¿e i przypadkowy magazyn. Efekt jest taki, ¿e czytelnicy pop³ynêli z fal± i powtarzaj± to, co sugeruj± im recenzje.

Szczytem pazerno¶ci jest jednak wydawanie albumu w tak wielu formatach (CD, digipack, deluxe, winyl, wersja na rynek japoñski i australijski - ta ostatnia istnieje jako 'wersja zmasterowana dla audiofilów'!). Nie wiem, co mo¿na usprawniæ w z³ej muzyce i jakie korzy¶ci maj± mieæ z tego audiofile, którzy przecie¿ nie s³uchaj± muzyki dla samego, krystalicznie czystego d¼wiêku, ale i tre¶ci. Ta beznadziejna p³yta mog³a byæ równie dobrze rozdana za darmo. Ponad to, wydaje mi siê jednak, ¿e uparty i dumny z siebie Reznor zrobi³by lepiej, gdyby zamiast Adriana Belew (King Crimson, go¶cinnie na kilku poprzednich NIN) czy Erica Avery'ego (Jane's Addiction, Garbage) zaprosi³ w trasê Lady Gagê, Rihannê albo J. Biebera. ¯aden to wstyd. Ju¿ nie.

P³yta nie warta uwagi, wiêc i nie ma siê co o niej rozpisywaæ. Ocena: zero gwiazdek. Lepiej kupiæ sobie parê zimowych butów.

(Katarzyna NINa Górnisiewicz, Fabryka Music Magazine, 07/09/2013. Krótka, darmowa recenzja. Zobacz notê o prawach autorskich)
Ghosts I-IV |2008| star rating
{halo 26}

Ghosts I
01. 1 Ghosts I, 02. 2 Ghosts I, 03. 3 Ghosts I, 04. 4 Ghosts I, 05. 5 Ghosts I, 06. 6 Ghosts I, 07. 7 Ghosts I, 08. 8 Ghosts I, 09. 9 Ghosts I

Ghosts II
10. 10 Ghosts II, 11. 11 Ghosts II, 12. 12 Ghosts II, 13. 13 Ghosts II, 14. 14 Ghosts II, 15. 15 Ghosts II, 16. 16 Ghosts II, 17. 17 Ghosts II, 18. 18 Ghosts II

Ghosts III
19. 19 Ghosts III, 20. 20 Ghosts III, 21. 21 Ghosts III, 22. 22 Ghosts III, 23. 23 Ghosts III, 24. 24 Ghosts III, 25. 25 Ghosts III, 26. 26 Ghosts III, 27. 27 Ghosts III

Ghosts IV
28. 28 Ghosts IV, 29. 29 Ghosts IV, 30. 30 Ghosts IV, 31. 31 Ghosts IV, 32. 32 Ghosts IV, 33. 33 Ghosts IV, 34. 34 Ghosts IV, 35. 35 Ghosts IV, 36. 36 Ghosts IV


Najnowszy, cztero-p³ytowy album Nine Inch Nails ukaza³ siê praktycznie bez zapowiedzi, znienacka, w przeciwieñstwie do wydanego w 2006 r. With Teeth otoczonego nimbem bardzo dobrze dopracowanej, interaktywnej kampanii promocyjnej. ró¿nica w stosunku do tamtej p³yty jest tak¿e znacz±ca w kontek¶cie zawarto¶ci albumu, na którym znalaz³o siê 36 wy³±cznie instrumentalnych nagrañ, w których udzia³ wziêli, poza Trentem Reznorem, Atticus Ross, Alan Moulder, Alessandro Cortini, Adrian Belew, Brian Viglione, a ca³o¶æ podda³ masteringowi ceniony i wspó³pracuj±cy ju¿ wcze¶niej z NIN Tom Baker.

P³yta w przedsprzeda¿y oferowana by³a po pierwsze na licencji Creative Commons, co oznacza, ¿e mo¿liwe jest wspó³dzielenie i remisowanie utworów, ale oczywi¶cie u¿ycie materia³u muzycznego ma swoje granicê, jednak nadal pozostawia spore pole do manipulacji plikami. Po drugie p³yta Ghosts I-IV dostêpna w kilku opcjach, tak¿e jako pliki ¶ci±galne z serwisu NIN, (który zreszt± prze¿y³ niema³e oblê¿enie i na kilka chwil zamilk³), i z torrentowego serwisu The PirateBay. Limitowana do 2500 egz. wersja drukowana i sygnowana autografem Reznora, zosta³a wyprzedana w przeci±gu 2 dni, osi±gaj±c dzieñ pó1niej ceny wysoko¶ci 1500-2000 dolarów za sztukê w serwisach aukcyjnych eBay (cena na nin.com to 300 dolarów za zestaw p³yt), przy czym aukcje by³y dosyæ szybko usuwane.

Tê 36 utworów nagrano w ci±gu 10 tygodni, bez wcze¶niej ustalonego szablonu i konceptu, co zreszt± s³ychaæ. Mimo tego, bardzo lubiê, kiedy muzycy improwizuj±, co chyba najlepiej wypada w kompozycjach jazzowych, ale tu mamy do czynienia z muzyk± ambientow±, elektroniczn± i na po³y rockow± dziêki brzmieniu gitar Adriana Belew, znanego z King Crimson, który pracowa³ ju¿ z NIN przy wcze¶niejszych p³ytach – The Downward Spiral i The Fragile. W sumie jego improwizacje wpad³y mi w ucho najszybciej, s± intryguj±ce i oryginalne, a d¼wiêk p³ynie bez ograniczeñ, przy czym mo¿na cieszyæ siê zmian± jego wysoko¶ci i kontrastami.

Nazewnictwo tytu³ów tym razem nie powa³±. Zastosowano schemat, wed³ug którego ponumerowano 36 utworów – 1 Ghosts I, 23 Ghosts III, ale jak ju¿ s³usznie zauwa¿y³ satyryk i komentator posuniêæ Trenta Reznora – Meathead, bêdzie nieco ¶miesznie i niezrêcznie poprosiæ Reznora podczas koncertu o zagranie utworu 9 Ghosts II czy podobnie. No, ale NIN pró¶b o konkretne utwory nie realizuje, wiêc t± kwestiê mo¿emy pomin±æ.

To jest jednak¿e zestaw p³yt, na których zawarta muzyka wymaga skupienia uwagi. Do jednych tê utwory mog± w ogóle nie dotrzeæ lub po pewnym czasie zaskoczyæ, inni mog± pogr±¿yæ siê w stanie alfa i pop³yn±æ razem z d¼wiêkami. Muzycy u¿yli ca³ego spektrum instrumentów, w¶ród nich dulcimera i marimby (forma ksylofonu, u¿ywana np. w muzyce afrykañskiej). Ta mieszanka wypada ciekawie, aczkolwiek magazyny muzyczne i sklepy p³ytowe bêd± mieæ problem, gdzie zaszufladkowaæ ten album. Jak dla mnie jest to ju¿ ambient.

Tak¿e fani zastanawiaj± siê, do czego zdolny jest jeszcze Reznor, maj±c w pamiêci pocz±tki NIN pe³ne agresji i izolacji od ¶wiata, zespó³ demoluj±cy sprzêt na koncertach i taplaj±cy siê w woodstockowym b³ocie. Kolejne lata przynios³y p³yty i remiksy niezbyt ambitne, a ostatnia p³yta zawiera niemal popowe piosenki wykonywane przez niejako napompowanego sterydami osi³ka, który oczywi¶cie nic nie robi sobie z dyskusji, ale idzie swoj± ¶cie¿k± i realizuje swoje pomys³y.
p³yta oficjalnie uka¿e siê w sklepach p³ytowych 8 kwietnia tego roku. Nie za bardzo wiem jak wam opisaæ poszczególne utwory, bo nie wydaje mi siê mo¿liwe opisanie plam d¼wiêku, czêsto o pod³o¿u ambientowym lub balladowym, poprzecinanych brzmieniem gitar, egzotycznych instrumentów i czasem drum'n'bassowych bêbnów, ale to jeden z lepszych albumów NIN po¶ród takich ju¿ klasyków jak wspomniany The Downward Spiral czy The Fragile, niew±tpliwie nawi±zuj±cy do tego ostatniego. Osobi¶cie najbardziej spodoba³y mi siê utwory z p³yt Ghosts II i III ale tak¿e wymieniê 3, 7, 12, 14, 18, 20 (niew±tpliwie industrialny), 21 (wspania³a gitara Adriana Belew), 23, 31, 32, 33 i 35 (kolejne industrialne na miarê p³yty TDS), 26 (jedyny tak rockowy utwór na tym albumie) i 29 (za bas). Jednak¿e, je¶li kto¶ mnie zapyta, który pojedynczy utwór podoba³ mi siê najbardziej, nie bêdê w stanie wskazaæ go z pamiêci. (NINa)
NIN feat. Bauhaus - Where Darkness Doubles Where Light Pours In (Bootleg) |2007, GBB Records| star rating

01. Head like a Hole (trent/peter)(orig. nin), 02. Sannity Assassin (trent/peter) (orig. bauhaus), 03. Hurt (trent/peter) (orig. nin), 04. Dreams (trent/peter/tvotr) (orig. tvotr), 05. Fina³ Solution (trent/peter/tvotr) (orig. pere ubu), 06. Bela Lugosi's Dead (trent/peter/tvotr) (orig. bauhaus), 07. Reptile (trent/peter/twiggy/atticus) (orig. nin), 08. Warm Leatherette (trent/peter/twiggy/atticus) (orig. the normal), 09. Strange Kind of Love (trent/peter/twiggy/atticus) (orig. peter murphy), 10. Niteclubbing (trent/peter/twiggy/atticus) (orig. iggy pop), 11. Dead Souls (peter/nin) (orig. joy division), 12. Twenty Four Hours (peter/nin) (orig. joy division), 13. Warsaw (peter/nin) (orig. joy division), 14. Atmosphere (peter/nin) (orig. joy division), 15. The Day The Whole World Went Away (NIN accoustic), 16. Hurt (NIN accoustic)


Z regu³y nie s³ucham bootlegów, bo interesuj± mnie g³ównie oficjalne wydawnictwa, ale tym razem nie mog³am siê oprzeæ, a mo¿e to w³a¶nie by³o przeczucie, ¿e warto siêgn±æ po ten bootleg. Nine Inch Nails Feat. Bauhaus - Where Darkness Doubles, Where Light Pours In to wydana w 2006 r. p³yta zawieraj±ca 16 utworów bêd±cych reinterpretacjami oryginalnych kawa³ków z p³yt NIN i Bauhausu w wykonaniu Trenta Reznora i Petera Murphy'ego z udzia³em miêdzy innymi TV On The Radio, wraz z coverami starszych utworów, które w jaki¶ sposób zainspirowa³y obu wykonawców.

Murphy ¿e swoim 'grobowym' g³osem brzmi dobrze w reinterpretacjach takich utworów NIN jak Head Like A Hole, Hurt czy Reptile, z kolei Reznor genialnie wypad³ w Sanity Assassin za¶piewanym razem z Murphym, poniewa¿ ca³y utwór ma w sobie jaki¶ potencja³ szaleñstwa, panowie chyba te¿. Podoba³o mi siê reznorowskie wykonanie Bela Lugosi's Dead i Warm Leatherette w interpretacji Murphy'ego. Utwór to ju¿ wiekowym nagrany przez The Normal, coverowany pó¼niej przez Iggy'ego Poppa i Grace Jones. Podobnie ma siê sprawa z Night Clubbing. Znam ta wersjê z coveru zespo³u Human League, jednak¿e orygina³ nagra³ wspomniany ju¿ Iggy Pop. I Reznor i Murphy przyznaj±, ¿e Pop mia³ ogromny wp³yw na ich twórczo¶æ i nie ma siê czemu dziwi±, dlaczego razem postanowili wykonaæ ten utwór.

Dead Souls to utwór NIN, ale sami przyznajcie, ¿e brzmi idealnie z wokalami Murphy'ego, tak jakby by³ nagrany przez Bauhaus. Nie dziwi to, maj±c na uwadze, ¿e inspiracj± dla Reznora i jego Nine Inch Nails by³y w³a¶nie stare nagrania Bauhaus i Joy Division. Reinterpretacje utworów tego ostatniego pojawiaj± siê na tej p³ycie a¿ czterokrotnie, a Murphy mia³ t± przyjemno¶æ tworzyæ w latach, jeszcze przed samobójcz± ¶mierci± lidera Joy Division, Iana Curtisa.

Where Darkness Doubles... to p³yta kolekcjonerska, i nie tylko fani NIN powinni j± us³yszeæ, ale tak¿e fani wspomnianych wy¿ej zespo³ów.
Nagrania pochodz± z serii wspólnej trasy koncertowej NIN i Bauhausu z czerwca 2006 r., obejmuj±ce koncerty w amerykañskich miastach Washington DC, Boston, Chicago i Atlanta, a dwa ostatnie pochodz± z chicagowskiego, akustycznego koncertu NIN z kwietnia 2007. (NINa)
Year Zero |Interscope, 2007| star rating
{halo 24}|

1. Hyperpower!, 2. The Beginning of the End, 3. Survivalism, 4. The Good Soldier, 5. Vessel, 6. Me, I'm Not, 7. Capital G, 8. My Violent Heart, 9. The Warning, 10. God Given, 11. Meet Your Master, 12. The Greater Good, 13. The Great Destroyer, 14. Another Version of the Truth, 15. In This Twilight, 16. Zero-Sum


NIN zajmuje ju¿ ponad 18 lat w historii muzyki rockowej i chyba Reznor skoñczy jak Pan Wielkie Usta -Mick Jagger, uwielbiany przez fanów, tworz±cy dla fanów, umiej±cy zarabiaæ du¿e pieni±dze i utrzymuj±cy wysokie notowania na 'listach przebojów' jednak¿e nie dostarczaj±cy oryginalnych rozwi±zañ i wiêkszych emocji w stopniu dorównuj±cym sukcesom p³yt The Downward Spiral, Broken b±d1 debiutanckiej Pretty Hate Machinê.

Osobi¶cie nie czeka³am na ta p³ytê, nie ¶ledzi³am newsów, ani te¿ ca³ej tej, dobrze opracowanej kampanii marketingowej zwi±zanej z promocj± Year Zero. Nawet sam tytu³ p³yty wygl±da³ mi podejrzanie i s±dzi³am, ¿e to tylko pierwsze podej¶cie w celu zainteresowania fanów i stworzenia jakiej¶ otoczki wokó³ NIN. Nowy NIN to jednak ju¿ ca³kiem inny zespó³ i z ¿alem wspominam obecno¶æ genialnego kompozytora jakim jest Charlie Clouser, bo jednak, nie zaprzeczajcie, Reznor- Clouser (i Lohner!) to by³ duet nie do pobicia. Clouser obecnie dzia³a na potrzeby muzyki filmowej, Lohner zdobywa zainteresowanie ¶wiata poprzez swój nowy zespó³ Black Light Burns, a Reznor? Reznor dopu¶ci³ do swojej dosyæ hermetycznej muzyki innych muzyków, i pierwsze objawy niepotrzebnej, moim zdaniem innowacji pojawi³y siê wraz z remiksami do utworu The Perfect Drug (zrealizowanego na potrzeby filmu The Lost Highway).

Nie by³o d³ugiej przerwy miêdzy wydaniem With Teeth (2005), która by³a totalnym nieporozumieniem, a Year Zero. Ta najnowsza, owszem jest lepsza ni¿ With Teeth pod paroma wzglêdami, chocia¿ nadal odczuwalna jest bezp³ciowo¶æ kompozycji i ich schematyczno¶æ. Nawet po kilku przes³uchaniach (na zimno!) nie przekonuje mnie do siebie. Jest moment, kiedy poczu³am mi³e o¿ywienie, ale to by³o zaledwie parêna¶cie sekund, a my¶lê to u gitarowym solo w utworze Good Soldier. Poza nim nie ma ju¿ rewelacji z wyj±tkiem Capital -G. To pierwszy w historii NIN utwór, w którym Reznor próbowa³ rapowaæ. Wypad³o to nieprofesjonalnie i nawet popowo, ale przyznajê order ;) za odwagê, ¿e jednak spróbowa³. Nie jest to oczywi¶cie jego pierwsze spotkanie z takim stylem muzyki, a osobi¶cie bardzo ceniê sobie jego remiks dla Puffa Daddy'ego zamieszczony na singlu Victory, mroczny i emocjonalny.
Meet Your Maker to chyba 'najmocniejszy' utwór na tej p³ycie, ale pisze go w cudzys³owie, bo to tak jakby w¶ród dosyæ popowych piosenek (z wyj±tkiem instrumentalnego Another Version of the Truth) znale¼æ jaki¶ rockowy kawa³ek.

p³yta jest pozbawiona rewelacyjnych utworów, których mo¿na by s³uchaæ i podziwiaæ latami. Nie jest z³a ale nie dostarczy³a mi ¿adnych emocji poza wspomnian± wy¿ej gitarow± solówk± pod koniec utworu Good Soldier. Utwory s± jakby wyprane, syntetyczne, wyt³umione i u¶rednione a przez to puste w wyrazie. Ciekawy myk, chyba po raz pierwszy zastosowany na tak± skale, to tak¿e chwyt marketingowy. Chodzi o to, ¿e CD jest pokryte ciep³o-czu³± farb± i po kilkugodzinnym odtwarzaniu CD zmienia kolor z czarnego na bia³y, ukazuj±c tym samym 'zaszyfrowane' napisy, w tym adres strony internetowej, jeszcze jednej wchodz±cej w zakres kampanii reklamowej zwi±zanej z tworzeniem dosyæ kryminalnej i niepokoj±cej otoczki wokó³ Year Zero.

Oczywi¶cie NIN jak za ka¿dym razem zdobêdzie nowych fanów, a spor± czê¶æ ze starych te¿ zostanie usatysfakcjonowana, g³ównie tym, ¿e NIN w ogóle stara siê co¶ nagrywaæ. Fani wychowani na The Fragile ³ykn± t± p³yte za jednym zamachem, ale fanom wychowanym na Broken ten ³yczek mo¿e stan±æ w gardle. (NINa)
Survivalism |Island, 2007| star rating
{Halo 23}|

1. Survivalism, 2. Survivalism_Tardusted, 3. The Greater Good (Instrumental), 4. Survivalism (Video)


To ciekawy singiel z racji tego, ¿e muzyka zawarta na tym CD nie jest taneczna i pozwala wytrzea z ust niesmak po ostatnich wybrykach Reznora np. z utworem Only ( na p³ycie With Teeth). Na singlu znajduj± siê 3 utwory, z czego dwie wersjê to Survivalism plus video towarzysz±ce promocji tego singla i utwór The Greater Good. Wszystkie s± dosya ch³odne, progresywne, co¶ siê w nich dzieje, jednak¿e nadal brakuje w nich pasji i emocji. S± bezp³ciowe, pokazuj±ce tylko umiejetno¶a korzystania z oprogramowania i komputerów, w które jak zazwyczaj uzbrojone jest najnowsze studio NIN. (NINa)
Pretty Hate Machinê |TVT/ Interscope, 1989| star rating
{halo 2}

Head Like a Hole, Terrible Lie, Down It All, Sanctified, Something I Can Never Have, Kinda I Want To, Sin, That's What I Get, The Only Time, Ringfinger


Debiutanck± p³yta NIN posiada ju¿ status kultowej i dla wielu innych zespo³ów jest wzorcem do na¶ladowania. Reznor wprowadzi³ rock industrialny do radia i telewizji, wykreowa³ siê na mêczennika w³asnej ja¼ni poci±gaj±c tym samym za sob± ca³e rzesze osamotnionych, nierozumianych przez otoczenia nastolatków kochaj±cych zimne, elektroniczne brzmienie i atmosferê przygnêbienia. Niez³e Sin, Head Like A Hole, Down It All, ponure Something I Can Never Have i Sanctified. mo¿na sobie darowaa Ringfinger. (NINa)

Head Like A Hole |TVT Rec., 1990| star rating
{halo 3}

Head Like A Hole (slate), Head Like A Hole (clay), Terrible Lie (sympathetic Mix), Head Like A Hole (copper), You Know Who You Are, Head Like A Hole (soil), Terrible Lie (empathetic Mix), Down In It (demo), Down In It (shred), Down In It (singe)


Jeden z trzech singli do PHM. Wariacje na temat Head Like A Hole, Terrible Lie i Down in It. Nie przekonuje mnie takie przewracanie utworów do góry nogami i wszechobecna prostota. (NINa)
Sin |TVT Rec., 1990| star rating
{halo 4}

Sin (short), Sin (long), Get Down Make Love, Sin (dub)


Kolejny, wczesny singiel NIN, który podobnie jak Head Like a Hole nie jest ciekawy dla kogo¶, kto nie lubi dosyæ monotonnych remiksów. Czcionk± z ok³adki pod nazw± singothic.ttf, jest do ¶ci±gniêcia z sieci. Na p³ycie znajduje siê cover utworu Queen pod tym samym tytu³em. (NINa)
Down In It |TVT, 1989| star rating
{halo 1}

Down in It (skin), Down in It (shred), Down in It (singe)


Jak kto¶ polubi³ ten utwór na Pretty Hate Machinê to polecam jego trzy ró¿ne wersjê. Osobi¶cie mêczy mnie wys³uchiwanie przez 17 minut "I was above it, now I'm down in it". We wk³adce jest to wzorcowe logo NIN, w sam raz do zeskanowania. Uwaga dla pedantów: wk³adka jest drukowana na czarnym, kredowym papierze - paluchy siê odbijaj±! (NINa)

BROKEN |TVT/ Intersocope Rec., 1992| star rating
{halo 5}

Pinion, Wish, Last, Help Me I'm In Hell, Happiness In Slavery, Gave Up, Physical, Suck


Produkcja Trent Reznor i Flood. Asystenci, miêdzy innymi, Sean Beaven, Chris Vrenna. Kompakt pokazuje 99 utworów. Stary trick. W rzeczywisto¶ci po 6 kawa³ku przerzutka co sekundê do utworu 98 (to cover utworu Adam'a Ant. Pamiêtacie go z "Bootsy Cat"?). du¿o gitarowego zgie³ku, wyliczona co do sekundy stop±, nie ma miejsca na refleksje. ¦wietny Wish i Last, dla mnie najlepsza p³yta NIN, szkoda ¿e to tylko EPka. Mój osobisty faworyt w¶ród wszystkich wydanych dot±d p³yt NIN! (NINa)


Fixed |Nothing/Interscope, 1992| star rating
{halo 6}

Gave Up, Wish, Happiness Is Slavery, Throw This Away, Fist Fuck, Screaming Slave


Remixy do p³yty Broken, zreszt± bardzo dobre. W¶ród muzyków: Coil, J.G 'Foetus' Thirwell, Butch Vig, i stary sk³ad NIN. Polecam Wish (remix Foetus'a) i Throw This Away (Reznor, Vrenna, Vig). (NINa)

The Downward Spiral |Interscope Rec., 1994| star rating
{halo 8}

Mr. Self Destruct, Piggy, Heresy, March Of The Pigs, Closer, Ruiner, The Becoming, I Do Not Want This, Big Man With A Gun, A Warm Place, Eraser, Reptile, The Downward Spiral, Hurt


Reznor w filozoficzno-pod³ym nastroju. W¶ciek³o¶æ kontrolowana. du¿o mrocznych pejza¿y (utwór tytu³owy, a tak¿e Ruiner), zarzynany na imprezach, cenzurowany w kilku krajach Closer. Ogólnie panuje du¿a ró¿norodno¶æ klimatów. TDS ¿ebra³ mnóstwo pozytywnych recenzji w ¶wiatowej prasie muzycznej, a Reznor zyska³ wielu nowych zwolenników, tak¿e w¶ród muzyków. Na szczê¶cie TDS to nie jest kolejnym klonem PHM. (NINa)

March Of The Pigs |TVT/Interscope, 1994| star rating
{halo 7}

March of the Pigs, Reptilian, All the Pigs All Lined Up, A Violet Fluid, Underneath the Skin


S± dwie wersjê tego singla, drug± bez utworów A Violet Fluid i Underneath the Skin. Ogólnie, bardzo dobry materia³, szkoda tylko, ¿e A Violet Fluid jest taki krótki. To móg³by byæ jeden z firmowych utworów NIN. All the Pigs to remiks March of The Pigs, w d³u¿szej, chyba nawet ciekawszej wersji ni¿ orygina³. (NINa)
Closer |TVT/Interscope, 1994| star rating
{halo 9}

Closer To God: Closer To God, Heresy (Blind), Memorabilia, March of the Fuckheads
Further Away: Closer, Closer (Deviation), Closer (Further Away), Closer (Precursor), Closer (Internal)


W digipaku znajduj± siê dwa single CLOSER TO GOD I FURTHER AWAY. Remiksów dokonali tacy muzycy jak: Danny Hyde i Peter Christopherson z Coil, Dave Ogilvie z Skinny Puppy, Flood i inni. Memorabilia to remiks zespo³u Soft Cell. Prze-prze-prze zajebista wersja Closer pod tytu³em Closer To God. (NINa)

Further Down The Spiral |TVT /Interscope, 1995| star rating
{halo 10}

Piggy (nothing can stop me nów), The Art of Self Destruction (part one), Self Destruction (part three), Heresy (version), The Downward Spiral (the bottom), Hurt (live), At The Heart of It All, Ruiner (version), Eraser (denial; realization), Self Destrucion (fina³)


Remiksy do The Downward Spiral. Kolega Trent wie jak zarabiaæ pieni±dze. W jego przypadku wydawanie dwóch p³yt w krótkim odstêpie czasu (p³yty oryginalnej i remiksów do niej) jest bardzo dochodowe. Frontman NIN i chyba ju¿ do koñca jedyny cz³onek, ka¿e czekaæ na nowy materia³ baaaardzo, ale wie jak pobudzia wyobra1nie swoich fanów. Na parê lat zostawia ich z ¶wietnym materia³em po czym kolejna p³yta bije na ³eb poprzedni±. Jak wreszcie taki d³ugo oczekiwany materia³ wp³ywa na rynek, to Reznor, id±c za ciosem, zbija kasê jednocze¶nie pokazuj±c, ¿e staæ go jeszcze na wiele w swojej twórczo¶ci. I chyba nie mo¿na siê w¶ciekaæ, ¿e premiera najnowszego "Fragile" jest przek³adana z roku na rok. Fajne wersjê Heresy, The Downward Spiral, Ruiner, Eraser. (NINa)
The Fragile |Nothing/Interscope, 1999| star rating
{halo 14}

Somewhat Damaged, The Day The World Went Away, The Frail, The Wretched, We're In This Together, The Fragile, Just Like You Imagined, Even Deeper, Pilgrimage, No, You Doñ't, The Great Below, The Way Out Is Through, Into The Void, Where Is Everybody?, The Mark Has Been Made, Please, Starfuckers, Inc., Complication, I'm Looking Forward To Joining You Finally, The Big Come Down, Underneath It All, Ripe (With Decay)


No i nareszcie jest - pierwsza studyjna p³yta NIN od czasów rewelacyjnej The Downward Spiral. Po piêcioletniej przerwie otrzymali¶my a¿ dwa CD zawieraj±ce 24 utwory. W¶ród nich jest kilka instrumentalnych pasa¿y [The Mark Has Been Made, Ripe (with Decay), Pilgrimage], które ¶mia³o mog³yby stanowi± muzyczne t³o do filmów. Mocniejsze akcenty tej p³yty to rytmiczny Please, Underneath It All, The Wretched, Starfuckers czy No, You Doñ't. Ca³a p³yta obfituje w sporo industrialnych sampli, jednak¿e niektóre z utworów maj± nieco dziwny, orientalny wyd¼wiêk.

Oczywi¶cie nie zabrak³o brzmienia gitar, a w¶ród nich riffów typowych dla Adriana Belew (King Crimson), który uczestniczy³ w nagrywaniu The Fragile, podobnie jak kiedy¶ w The Downward Spiral. Nader delikatnie i spokojnie wypadaj± La Mer z kobiecym wokalem w tle, The Frail i tytu³owy The Fragile, za to ¶mia³o mo¿na sobie potanczyæ przy Into The Void, który bardzo pasowa³by do debiutanckiej p³yty NIN Pretty Hate Machinê. Polecam bogaty brzmieniowo, oparty na transowym rytmie perkusji, instrumentalny Just Like You Imagined, mog±cy stanowi± podsumowanie obu kr±¿ków.

by³y plusy, to teraz czas na minus. Bardzo mnie razi prostota obu ok³adek. Mówi siê co prawd±, ¿e to co proste jest eleganckie, ale w przypadku Nine Inch Nails nie wysz³o to najlepiej. Poprzednie projekty mia³y w sobie co¶ charakterystycznego, np. spiralnie zwiniêt± stonogê na ok³adce singla Closer To God, czy literkê "n" umieszczon± na ¿ó³tawym tle p³yty Broken. Teraz patrzymy sobie na rozmazane kwiatuszki i czerwono - szar± grafikê. Brzydkie!
Reasumuj±c, w The Fragile trzeba siê dobrze ws³uchaa, bo to co siê nie spodoba za pierwszym razem, mo¿e uzale¿niæ po pi±tym, czy szóstym przes³uchaniu. (NINa)
We're In This Together | Nothing; Interscope, 1999| star rating
{halo 15}

We're In This Together, 10 Miles High, The New Flesh


Singiel do The Fragile. Bardzo ciekawie brzmi 10 Miles High. (NINa)


Things Falling Apart |Nothing, 2000| star rating (za 10 Miles High (version))
{halo 16}

Slipping Away, The Great Collapse, The Wretched (version), Starfuckers Inc. (version), The Frail (version), Starfuckers Inc. (version), Where Is Everybody? (version), Metal, 10 Miles High (version), Starfuckers (version)


Bez owijania w bawe³nê: tytu³ najnowszej p³yty NIN jest proroczy. Co wiêcej, p³yty Fixed i Further Down The Spiral nale¿a³y do okre¶lonej rodziny i od razu mo¿na by³o powiedzieæ: "Tak, to wysz³o ¿e stajni Reznora", jednak¿e najnowsze reznorowskie dziecko jest wyj±tkow± sierot±. Nie wiem czy szanowny pan Reznor kierowa³ siê chêci± zarobienia dodatkowych pieniêdzy, czy chcia³ pozostaæ wierny tradycji wydawania p³yty oryginalnej i remiksów do niej, czy - co jest najbardziej prawdopodobne - postanowi³ byæ kole¿eñski wzglêdem swoich wspó³pracowników z zespo³u, oddaæ im pole do manewru, tak, ¿eby od pocz±tku bêd±c skazanymi na pe³nienie podrzêdnych ról, nie czuli siê niedowarto¶ciowani.

Fakt pozostaje faktem, takiego syfu, bo inne okre¶lenie nie przychodzi mi do g³owy Nine Inch Nails jeszcze nigdy nie wyda³. Ta p³yta nigdy nie powinna ukazaæ siê oficjalnie. Muzyka na niej zawarta spokojnie mog³aby zape³ni± jaki¶ bootleg, czy piracki sk³adak z odrzutami z sesji nagraniowej, bêd±cymi b±d¼ co b±d¼ rzadkimi nagraniami NIN. Niestety, Things Falling Apart le¿y na pó³kach sklepów muzycznych i odstrasza nie tylko fanów, a w dodatku przy obecnych cenach p³yt i kaset, mo¿na za ni± przep³aciæ. Czego mo¿emy siê spodziewaæ? Totalnej amatorszczyzny, która k³oci siê z twórczo¶ci± cz³owieka, który opublikowa³ ju¿ tyle ¶wietnych p³yt: jakie¶ przypadkowo dobrane sample, trzy nieudane wersjê Starfuckers, nudnie wykonany cover Gary'ego Numana 'Metal' (nagrany ju¿ w okolicach pojawienia siê Further Down The Spiral). Ciekawie prezentuje siê tylko inna postaa utworu 10 Miles High (version), który uprzednio znalaz³ siê na singlu We're In This Together.

Panie Reznor, apeluje na przysz³o¶a o zaniechanie takich schizów! Jak tak dalej pójdzie, to bêdziemy zmuszeni podzielia NIN na stary i nowy, z dat± podzia³u, dekadenckim rokiem 1999. (NINa)
Co te¿ siê sta³o ;) [przyp. NINa. 12.06.2010 r.]
And All That Could Have Been (Live) {halo 17} |Nothing/Interscope, 2002| star rating

Terrible Lie, Sin, March of the Pigs, Piggy, The Frail, The Wretched, Gave Up, The Great Below, The Mark Has Been Made, Wish, Suck, Closer, Head Like a Hole, The Day The World Went Away, Starfuckers Inc, Hurt


Do tej pory pe³no by³o nieoficjalnych bootlegów z koncertowymi nagraniami NIN. Teraz zespó³ wyda³ koncertow± p³ytê, bêd±c± zapisem amerykañskiej trasy Fragility Tour 2.0 z 2000r, któr± mo¿na potraktowaæ jako The Best of, dobrze, ¿e w takiej postaci. Na And All That Have... najwiêcej jest oczywi¶cie nagrañ pochodz±cych z wydanej w 2000r. p³yty The Fragile, ale natkn±æ siê mo¿na te¿ na utwory zamieszczone na p³ytach NIN sprzed 11 (ale ten czas leci!) lat.

Notka dla szukaj±cych nowo¶ci - nowo¶ci nie ma. Ani jednego niepublikowanego wcze¶niej utworu. Natomiast jest parê ciekawie zaaran¿owanych utworów, jak np. March of The Pigs - zespó³ wykona³ na koncercie wyd³u¿on± wersjê singlow± (All the Pigs, All Linned Up). Suck zmiksowany jest z wersj± tego utworu pochodz±c± z p³yty Fixed.
Najbardziej podoba mi siê nowa aran¿acja The Day The World Went Away, zw³aszcza jego drug± po³owa. Wprowadzono tam nieco inne brzmienia, pewn± improwizacje, "rozbujane" gitarki (trochê jak w nagraniach grupy Rain Tree Crow). Podobnie wygl±da sprawa z kompozycj± The Mark Has Been Made - brzmi psychodelicznie. Ewidentnie zepsuty jest Closer. Wiem, ¿e Reznor jest ju¿ chory, kiedy przychodzi mu po raz n-ty ¶piewaæ "I wanna fuck you like an animal", ale w koñcu jest to chyba najbardziej znany utwór NIN, wiêc dlaczego zespó³ nie postara³ siê o jego lepsze wykonanie? To samo z Starfuckers - zosta³a wzmocniona partia gitar, mo¿e chodzi³o o dodanie dynamiki, nie wiem, ale te¿ nie brzmi to najlepiej.

T± p³ytke mo¿na mieæ tak¿e z innych powodów: Reznor, chyba ju¿ z nudów zmienia konstrukcjê utworu na ka¿dym koncercie, a po drugie wystarczy pos³uchaæ jak publiczno¶æ wiwatuje, kiedy Reznor kieruje do nich s³owa: "Hey fucking pigs" albo "Fuck you". (NINa)

Still {halo 17} |Nothing/Interscope, 2002| star rating

Something I Can Never Have, Adrift and at Peace, The Fragile, The Becoming, Gone, Still,
The Day The World Went Away, And All That Could Have Been, The Persistence of Loss, Leaving Hope


Still zawiera 'akustyczne' wersjê utworów z The Fragile, jeden z Pretty Hate Machinê ('Something I Can Never Have') - pierwszej p³yty NIN i jeden z najwy¿ej ocenianej w mediach p³yty - The Downward Spiral ('The Becoming'). Dziewieæ piêknych kompozycji, z których zdecydowanie wybija siê 'And All That Could Have Been', 'Leaving Hope' oraz 'Gone, Still'. Da³o siê zrobi± piekn± p³yte¿ Da³o siê. (NINa)
With Teeth {halo 19}|Nothing/Interscope, 2005| star rating

All The Love In The World, You Know What You Are?, Collector, Hand That Feeds, Love Is Not Enough, Every Day Is Exactly The Same, With Teeth, Only, Getting Smaller, Sunspots, Linê Begins To Blur, Beside You In Time, Right Where It Belongs


{flip flop} Kiedy¶ recenzjuj±c p³yty rockowo-industrialne przyrównywa³o siê muzykê innych kapel do muzyki NIN, je¶li zawiera³y charakterystyczny dla Reznora, podrobiony sampling. Obecnie w ¿aden sposób nie mo¿na tego robi±. Na WT nie ma nic charakterystycznego, intryguj±cego, czego¶ co przemawia³oby za talentem Rezziego do komponowania drapie¿nej muzyki.

{flip flop} Nie powiem, ¿ebym jako¶ niecierpliwie czeka³a na t± najnowsz± p³ytê. Po ostatnich paru p³ytach co¶ mi podpowiada³o, ¿e nie bêdzie na co czekaæ, ¿e mo¿e znajd± siê tam 1-3 ciekawe utwory ale nic ponadto. Muzyka na The Fragile ju¿ zapowiada³a, ¿e Reznor skoñczy³ z wykreowanym przez siebie brzmieniem, ¿e to wstêp do nowego stylu NIN i niestety tak siê sta³o.

{flip flop} W marcu pozna³am paro-sekundowe sample. Potem cztery pirackie kopie z netu i klip. W kwietniu ca³± p³ytê. I za ka¿dym razem nasuwa³o siê to samo pytanie - dla kogo ta p³yta jest przeznaczona??? Dla fanów zniewie¶cia³ego Placebo? Nawet nie wiem jak zabraæ siê do opisywania poszczególnych utworów, bo s± bez wyrazu. Spróbuje na si³ê: w pierwszym kawa³ku wstawki gospel, w drugim niby jest agresj± ale jaka¶ taka wykalkulowana, w trzecim brzmienia bli¿sze The Fragile - rockowe. Czwarty ju¿ mi wychodzi bokiem, ale dobry - promowany wszêdzie gdzie mo¿na. Pi±ty zupê³nie nie-NINowy, szósty nudny i pasuje do PHM (nie wiem czemu mi siê kojarzy z 'Apathy' 1000 Homo DJs... i czemu Trent marudzi jak uda³o mu siê nagraæ tak± wesolutk± p³ytkê?), siódmy wiadomo o co chodzi - awitha-teetha. Ósmy... rany, ósmy jest cudowny :-D Reznor móg³ ca³kiem popu¶ciæ hamulce i nagraæ 13 kawa³ków w tym stylu, by³oby weso³o na okr±g³o! Fakt faktem - 'Only' w³azi w ucho po pierwszym przes³uchaniu. Dziewi±ty to {flip flop, flip flop}, dziesi±ty - jedyny dobry utwór na tej p³ycie, trochê funkowo-rozbujany. Jedenasty smutno-agresywny, za du¿o perkusji, za du¿o sentymentalizmu. Dwunasty... chyba mia³o to bya co¶ pod klimaty z TDS ale wysz³o to bez rewelacji, a ostatni utwór - smutny na maksa i...{flip flop} czas wy³±czyæ p³yte, wsadzaj±c w playlistê Broken albo cudowny kawa³ek 'Growing Up' (remiks utworu Petera Gabriela).

PS. Japoñskie wydanie zawiera 3 dodatkowe utwory: Home, Right Where It Belongs V.2 i The Hand That Feeds (Ruff Mix)
(NINa) (NINa)? (nie, FLIPFLOPPa :P)


http://www.nin.com | http://www.myspace.com/nin | NIN on Discogs