Sunna [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 04.06.2012 16:27
One Minute Science |Astralwerks, 2000|

01. I'm Not Trading, 02. Preoccupation, 03. Power Struggle, 04. I Miss, 05. Insanity Pulse, 06. Too Much, 07. O.D., 08. Forlorn, 09. Grape, 10. One Conditioning, 11. 7%


Sunna to grupa, której muzyki nie mo¿na jednoznacznie sklasyfikowaæ ze wzglêdu na ró¿norodno¶æ inspiracji, tak wiêc do rocka industrialnego trafi³a dosyæ przypadkowo i ¿adnego z albumów grupy nie mo¿na rozpatrywaæ tylko pod k±tem przynale¿no¶ci (lub nie) do tego gatunku.
Gdyby zabrak³o takich utworów, jak "Power Struggle", "Insanity Pulse", refrenów w "Grape" i "One Conditioning", to One Minute Science nie mia³by ¿adnej ³±czno¶ci z rockiem industrialnym. Pozosta³e kompozycje zosta³y utrzymane w tonie rocka alternatywnego ("Preoccupation", "O.D."), trip hopu ("Too Much"), a nawet soulu ("Forlorn") i ballady ("I Miss", "7%").

Zespó³ Sunna jednak, sta³ siê znany na ¶wiecie tylko dziêki utworowi "Power Struggle" i ten fakt nie dziwi chyba nikogo, kto chocia¿ raz mia³ styczno¶æ albo z samym utworem, albo z teledyskiem do niego, tak czêsto prezentowanym na MTV w latach 90-tych. Ta kompozycja jest jak g³êboki wir, który ca³y czas siê nakrêca i d±¿y do punktu kulminacyjnego, aby pó¼niej pozostawiæ s³uchacza z uczuciami spe³nienia, jak i niedosytu zarazem.
Utwór zosta³ zbudowany w oparciu o genialne i proste aran¿acje, nisko nastrojone gitary, industrialne sample w tle i powtarzaj±cy siê rytm, ³atwo zapamiêtywane refreny oraz ogóln± atmosferê niepokoju, jak i pulsuj±cej w nim si³y. Tym sposobem, "Power Struggle" musia³ staæ siê hitem. Jest w nim wszystko to, co przyci±ga uwagê - ¶ciana gitar, przenikaj±ce siê aran¿acje, dynamika, nieirytuj±ce tempo, a nawet wysamplowane bzyczenie pszczó³. Lekko chropowaty g³os Jona Harrisa nadaje utworowi tego specyficznego smaku, który idealnie pasuje do grunge'owych gitar. Wokale s± szeptane, ¶piewane, powtarzane, nag³a¶niane i wyciszane.

Drugim, industrialno-rockowym utworem jest "Insanity Pulse". Zwraca uwagê ¶ciana brudnych, gitarowych riffów, rozwrzeszczane wokale w stylu pó¼niejszych p³yt Pitchshiftera albo Skinny Puppy i powtarzalno¶æ aran¿acji. Dodatkowe efekty (zniekszta³cenia) i nieliczne, ale umiejêtnie wplecione sample nadaj± brzmieniu instrumentów przemys³owego charakteru. Wokale Harrisa przypominaj± g³os Johna Lennona, wiêc Sunna w tym utworze prezentuje siê co najmniej, jak industrialny The Beatles.

Dalej mamy "Grape" z bluesowym riffem rozpoczynaj±cym utwór i rockowymi aran¿acjami, dalekimi jednak od buntu. Jest to jednak zmy³ka, bo w nastêpnej kolejno¶ci partie refrenów przybieraj± tony agresywne, mocno gitarowe, przynosz±ce na my¶l echa muzyki grupy Nirvana, albo postaæ rozdra¿nionej, rycz±cej bestii, a nawet czo³gu na polu walki. Zwrotki, to jednak powrót do spokojnego bluesowego grania.
Podobne brzemienia przynosi tak¿e "I'm Not Trading".

Ostatnim utworem, na który warto zwróciæ uwagê jest "One Conditioning". Z jednej strony oparty jest na niewinnym rytmie wybijanym przez dziecinne cymba³ki (przypominaj±cym te¿ brzmienie zabawkowej katarynki), jak i standardowej perkusji, a z drugiej wzbogacony rz꿱cymi gitarami w stylu grunge, zmys³owymi wokalami, jak u Smashing Pumpkins, oraz rozwibrowanymi riffami gitar i nisko nastrojonym basem, wspólnie przynosz±cymi echa utworu "Hey Man Nice Shot" grupy Filter.

Gitarowa muzyka z Wielkiej Brytanii jest z regu³y zimna i dosyæ obojêtna, pozbawione g³êbi. Mo¿na w niej odnale¼æ agresjê, bunt, melancholiê, cynizm oraz ironiê, ale porównuj±c utwory Brytyjczyków np. do muzyki Kalifornijczyków, odnosi siê wra¿enie, ¿e wyra¼nie brakuje tego 'czego¶', co bezpo¶rednio otwiera s³uchacza. Podobnie jest w przypadku muzyki angielskiej grupy Sunna. Na pewno nie znajdziemy tu dosadnych zapo¿yczeñ z kanonu rocka industrialnego, którego s³awa przygasa³a w 2000 r. Gdyby pokusiæ siê jednak o najbli¿sze odniesienia, to na li¶cie pojawi³yby siê takie nazwy, jak Filter, Stabbing Westward, Econoline Crush, God Lives Underwater i Engines of Aggression. Warto te¿ dodaæ, ¿e album zmiksowali Lee Shephard (Massive Attack, Dandy Warhols, Unkle) i Andy Wallace (Slayer, White Zombie, Rollins Band, Sepultura).

(Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz, 04/06/2012. Krótka, darmowa recenzja. Zobacz notê o prawach autorskich.)

Power Struggle |Melankolic, 2000|

01. Power Struggle, 02. Guinea Pig People, 03. Weather Control


Singiel promuj±cy debiutancki album Sunna przynosi dwa krótkie, agresywne, gitarowe utwory i jeden spokojniejszy. Jest to tracklista przeznaczona dla fanów muzyki rockowej, w tym grunge i poniek±d rocka industrialnego, g³ównie za spraw± kompozycji "Power Struggle". Pamiêtaæ jednak nale¿y, ¿e wydany w tym samym roku album One Minute Science zawiera niespe³na po³owê utworów utrzymanych w tym klimacie, poniewa¿ pozosta³e nawi±zuj± do ma³o agresywnych stylów muzycznych, jak trip hop czy melancholijne ballady.

Singiel rozpoczyna wspomniany ju¿, genialny "Power Struggle", dziêki któremu nazwa Sunna zapisa³a siê na dobre w historii muzyki rockowej. Utwór by³ swego czasu mocno promowany, jednak jego si³a przekonywania mówi sama za siebie. Wybija siê rytmem, ¶cian± gitar i lekko chropowatym g³osem Jona Harrisa.
Natomiast "Guinea Pig People" to utwór, który mog± polubiæ fani grupy Smashing Pumpkins, Bush i podobnie zjawiskowych grup lat 90-tych, znanych z pe³nej napiêcia muzyki. W tym utworze nie pojawia siê cisza, a brudne gitarowe riffy przeplataj± siê z basem i wokalami.

Ostatni utwór "Weather Control" jest nieco spokojniejszy. Muzycy eksperymentuj± tutaj z delikatnie zastosowanymi efektami dla zbudowania dosyæ ulotnej atmosfery. Granie typowo brytyjskie, alternatywne, ale jak dla mnie - nuda.

Singiel nale¿y rozpatrywaæ w kategoriach ciekawego dodatku do albumu, z racji tego, ¿e odmiennie od typowych singli wydawanych wspó³cze¶nie, nie zawiera miksów, remiksów i innych badziewi, a tylko utwory nie zamieszczone na pierwotnym wydawnictwie (oprócz "Power Struggle").

(Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz, aktualizacja: 04/06/2012. Krótka, darmowa recenzja. Zobacz notê o prawach autorskich.)


Oficjalna strona | Discogs | Myspace | Last.FM | Facebook