Klank [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 24.03.2008 19:15
Numb...Reborn |SmokeDogg Productions, 2010|

1. Penetrate, 2. Broken (ft. Jim Chaffin and Mike Phillips), 3. No Answers / No Reasons, 4. God?, 5. D.F.L., 6. The Rules (ft. Jim Chaffin), 7. Numb, 8. Bleed Me Dry, 9. Don't Count Me Out (ft. Jim Chaffin and Larry Farkas), 10. Blind, 11. Don't Like, 12. So Very Real, 13. Can You (Scream Out Loud Mix), 14. Numb (Crazy Mix), 15. Blind (Void Of Sight Mix)


Kiedy w 1995 r. rozpada³ siê jeden z najlepszych zespo³ów industrial metal – Circle of Dust, nie do koñca mo¿na by³o mieæ pewno¶æ czy jego lider i gitarzysta, Daren Diolosa nadal bêdzie rozwija³ swoje muzyczne pasje, w innym ju¿ zespole. Na szczê¶cie Daren od razu powo³a³ do ¿ycia nowy projekt - Klank, i pod t± nazw± kontynuuje swoje dzie³o.
Do 2010 r. ukaza³y siê trzy pe³ne albumy tego zespo³u, z tego ostatni, Numb zosta³ wydany a¿ trzykrotnie, tzn. przez nale¿±cy do zespo³u label SmokeDogg Productions, nastêpnie rok pó¼niej przez Progressive Arts Music (uzupe³niony o dodatkowe utwory), i wreszcie w 2010 r. ukaza³a siê finalna wersja, licz±ca piêtna¶cie utworów, w tym trzy remiksy.

Do od¶wie¿enia tego albumu Daren pozyska³ trzech innych muzyków: Jima Chaffina (muzyk crossover-trashowego The Crucified), Larry'ego Farkasa (Deliverance, Venegance Rasing) i Mike'a Phillipsa (wspó³pracuj±cy wcze¶niej z tak¿e z Deliverance oraz Fasedown). Ich udzia³, a tak¿e nastawienie na gitarow± muzykê, czyli to co wychodzi im wszystkim najlepiej, spowodowa³o zaakcentowanie ciê¿aru, bowiem oryginalny Numb by³, jak dla mnie, zdecydowanie najs³abszym albumem w dyskografii Klank (za du¿o elektroniki).

I tak, Numb...Reborn rozpoczyna "Penetrate" z powtarzaj±cymi siê, ciê¿kimi riffami gitar i ³atwym do zapamiêtania refrenem oraz dodatkowymi klawiszami, chocia¿ jak dla mnie, za bardzo odstaj±cymi od reszty instrumentów. Natomiast "Broken" to ju¿ metalowy kawa³ek z ¶wietnymi solówkami oraz udzia³em gitarzysty Mike'a Phillipsa i Jima Chaffina na bêbnach. "No Answers / No Reasons" ma w sobie du¿o z rocka i metalu, ciekawe refreny i odpowiedni ciê¿ar porównywalny do utworów zespo³u Prong, podobnie jak "God?", chocia¿ w tym przypadku wokale nie s± dopasowane do ca³o¶ci aran¿acji. I jeszcze raz klimat utworów Prong pojawia siê w utworze "D.F.L.", z dodatkami elektroniki oraz "The Rules" (na bêbnach ponownie Jim Chaffin) ze skoczn± dynamik± w stylu Rage Against The Machine i gitarowo-basowymi riffami.

Tytu³owy "Numb" to kawa³ rzetelnej wspó³pracy miêdzy wszystkimi muzykami bior±cymi udzia³ w nagraniu i tak¿e, jak poprzednie powinien spodobaæ siê fanom grupy Tommy'ego Victora. "Bleed Me Dry" to te¿ fajny utwór, chocia¿ wydaje mi siê, ¿e jest nieco za d³ugi, jak na tak prost± konstrukcjê, i tak czêsto powtarzaj±ce siê refreny.
Fani Ministry na pewno ³ykn± "Don't Count Me Out" bez mrugniêcia okiem. ¦ciana gitar i basu oraz uczestnictwo gitarzysty Larry'ego Farkasa i perkusisty Jima Chaffina uczyni³o z tego utworu jedn± z popisowych kompozycji Klank. Profesjonalne, gitarowe solówki czyni± go jednocze¶nie doskona³ym utworem na potrzeby koncertów. Podobna sytuacja zachodzi w kolejnych utworach "Blind" i "Don't Like", gdzie gitarowe jazdy z agresywnymi wokalami przeplatane s± samplerowymi wstawkami. Kiedy jednak "Blind" zbli¿a siê w warstwach wokali do nu-metalu, "Don't Like" przypomina mi brzmienie jednego z zespo³ów, który dobitnie zaznaczy³ swoj± egzystencjê w latach 90-tych i, niestety tylko jedn± p³yt±, a my¶lê tu o Union Underground.

D¼wiêki przypominaj±ce 8-bitówki (co¶ jak przesterowana muzyczka z Atari czy Commodore) rozpoczynaj± "So Very Real", ale zaraz pó¼niej pojawiaj± siê ca³kiem obiecuj±ce gitary i konstrukcja utworu, wpasowuj±ca ten utwór w rock alternatywny, zbli¿ony do nowych nagrañ Metalliki. Ja jednak preferujê Klanka z metalowo-industralnym zaciêciem ;)

No i dochodzimy w koñcu do trzech dodatkowych remiksów. "Can You (Scream Out Loud Mix)" utrzymany jest w rap-hip-hopowym klimacie. Daren da³ popis szybkiego ¶piewania, chocia¿ miejscami s³ychaæ, ¿e trochê siê mêczy³. Pojawiaj± siê te¿ jakby smyczki, pianinko i syntezatory, ale za chwilê utwór wraca na swój poprzedni tor.
Remiks do "Numb (Crazy Mix)" równie¿ utrzymany jest w klimatach surowego hip hop, co akurat brzmi fajnie, maj±c na uwadze fakt, ¿e jednak muzycy sceny industrial rock czy metal przekszta³caj± swoje utwory w niestrawn±, elektroniczn± papkê podczas, niepotrzebnego jak dla mnie, remiksowania. I co niestety przydarzy³o siê remiksowi "Blind (Void Of Sight Mix)"; mimo wsamplowanych gitar, drêtwe, marszowe tempo typowe dla sceny electro i EBM zdominowa³o ten remiks, który ratuj± tylko agresywne wokale, na szczê¶cie bez przesterów.

Ci co znaj± debiutanck± p³ytê Still Suffering, wiedz± ju¿, ¿e Klank wystartowa³ ostro, z muzyk± bêd±c± niczym powtórka Circle of Dust. Ten trzeci, od¶wie¿ony Numb...Reborn jest o wiele lepszy, wype³niony ciê¿k±, nowojorsk± muzyk± z elektronicznymi akcentami, chocia¿ w dalszym ci±gu nie przebija albumu Still Suffering. Mo¿e jednak zdarzyæ siê, ¿e kolejna p³yta, nad któr± obecnie pracuj± panowie z Klank, bêdzie brzmia³a jeszcze mocniej i agresywniej ni¿ arcydzie³o z 1995 r. (NINa, 05/06/2010)

Still Suffering |1995, Tooth & Nail Records, ++++|

1. Time, 2. Downside, 3. Burning, 4. Scarified, 5. Deceived, 6. Animosity, 7. Fall, 8. Disease, 9. Leave, 10. Woodensoul


To jest to, co fani industrial-metalu lubi± najbardziej - akcent na gitary i agresywne wokale. Dziesiêæ utworów, z których bardzo spodoba³y mi siê Scarified, Animosity, Fall i Leave, wszystkie ciê¿kie, w stylu Fear Factory i Prong. To najlepsza p³yta tego zespo³u spo¶ród trzech, do jakich do tej pory mia³am dostêp. G³ówne, ciête riffy gitarowe w wykonaniu Darena Diolosy, gitarzysty Circle of Dust, w którym wspó³pracowa³ z Scottem Albertem, obecnie liderem Celldweller.
Jako ciekawostka - ok³adkê do p³yty projektowal miedzy innymi Jim Marcus, lider chicagowskiego zespo³u industrialno-rockowego Die Warzau. (NINa)

Downside |1997, Tooth & Nail Records, +++|

1. Downside, 2. Downside (Bleeding Born Mix), 3. Animosity (Death After Life Mix), 4. Downside (Whipcord Mix), 5. Animosity (Life After Death Mix)


Tooth & Nails to by³a taka wytwórnia p³ytowa wydaj±ca muzykê chrze¶cijañsk±, no ale pamiêtajmy ¿e rzecz dzieje siê w Ameryce. Klank, w którym g³ówn± postaci± jest by³y gitarzysta Circle of Dust - Daren Diolosa . Na tym CD znajduj± siê remiksy do p³yty Still Suffering, z których najbardziej spodoba³o mi siê wykonanie Animosity (Death After Life Mix) i Downside (Whipcord Mix) za soczyste gitarki, fajne sample w tle, u¿yte bardzo oszczêdnie, ¿eby nie zepsuæ idei utworu, który ma brzmieæ po prostu mocno. Wszystkie remiksy s± autorstwa Klaytona z Celldwellera, który by³ te¿ liderem Circle of Dust i wspó³pracowa³ z Darenem Diolosa w projekcie Argyle Park2. (NINa)

Numb |1999, SmokeDogg Productions, +|

1. G3 (Virtual Analog), 2. Penetrate, 3. No Answers/No Reasons, 4. God?, 5. Numb, 6. Bleed Me Dry, 7. Don't Like, 8. Blind, 9. So Very Real, 10. Penetrate (Ghetto Dance Mix), 11. Dark India Mix, 12. Animosity94 (Demo Version), 13. Untitled, 14. DFL (Down For Life)


W porównaniu do poprzednich p³yt, ten CD daje odczuæ ró¿nicê, g³ównie dziêki zastosowaniu wiêcej elektroniki w tle utworów, co, jak dla mnie nie zwiêksza atrakcyjno¶ci nagrañ. Nie mogê wskazaæ ani jednego utworu, który zainteresowa³by mnie na tyle, ¿eby wróciæ do tego CD za jaki¶ czas. "Numb" zosta³ ponownie wydany w 2000 przez Prgressive Arts Music z dwoma nowymi utworami. Dla kolekcjonerów. (NINa)


http://www.discogs.com/artist/Klank | http://www.myspace.com/klanknation